
Okno z 8 wieku, obecnie znajduje się w Wenecji i wyrzeźbione z jednej płyty, ma naprzemienne tracery-jak elementy składowe dwóch kondygnacji czterech lancetów oddzielonych od siebie trzech oculi. Od VI do VIII wieku, a później w Grecji, istnieje wiele półokrągłych okien z przekłutymi śladami.
Okna ozdobne okrągłe
Małe okrągłe okna, takie jak w S. Agnese i Torcello, jak również nieszkliwione ozdobne okrągłe wnęki, były nadal stosowane w kościołach we Włoszech, zyskując coraz większą popularność w późniejszym okresie romańskim. Okna – Prestige Białystok.
Niemiecki historyk sztuki Otto von Simson uważał, że pochodzenie okna róż leżało w oknie z sześcioborowymi rozetami i ośmiokątem, które zdobiły zewnętrzną ścianę pałacu Umayyad Chirbat al-Mafjar zbudowanego w Jordanii w latach 740- 750 CE. Teoria ta sugeruje, że krzyżowcy przenieśli projekt tego atrakcyjnego okna do Europy, wprowadzając je do kościołów. Ale dekoracyjny wzór róży, a niezależnie od niej tracery, jest bardzo obecny w śladach wczesnochrześcijańskiej architektury, architektury bizantyjskiej, a zwłaszcza w sztuce Merowingów i Visigothic architektura przed przybyciem islamu do Hiszpanii. Ale również z połowy edycja róż są znane, tak jak z kościoła San Juan Bautista w Bańos de Cerrato. Niedobór i kruchość śladów tego czasu nie pozwala stwierdzić, że we wczesnym średniowieczu nie było kompletnego okna różanego w trakerium.
Okna Oviedo niezwykły zestaw okien
W pobliżu Oviedo w Hiszpanii znajdują się kościoły z końca 9. i początku 10. wieku, które prezentują niezwykły zestaw okien zawierających najwcześniejsze przykłady róż poza granicami Imperium Bizantyjskiego. Wzory nawiązują do motywów rzeźbionych na bizantyjskich płaskorzeźbach z marmurowych sarkofagów, ambon i głowic studni oraz przekłutych dekoracji ekranów i okien Rawenny i Konstantynopola. Kościół San Pedro ma prostokątne okno z przekłutą dekoracją dwóch nakładających się na siebie kręgów, w górnej części znajduje się krzyż grecki, okno jest podzielone przez kręgi i ramiona krzyża na wiele sekcji, takich jak „światła” trakeryjne.
W innym z tych kościołów, San Miguel de Lillo, jest najwcześniej znanym przykładem osiowo ustawionego jajowodu z trakerią. Istnieje kilka takich okien różnej wielkości, a także dekoracje zarówno krzyża greckiego, jak i formy płatków przegrzebków, prefigurujące okna zarówno kołowe, jak i różowe.